kdo mi může pomoci?

Nemusíte na to být sami!

Možná jste ještě nikomu nesvěřili svoje tajemství a nevíte si rady se svojí situací. První a základní věcí, kterou je nutné  si zopakovat je, že nic z toho, čím procházíte nebo jste byli vystaveni,  NENÍ VAŠE CHYBA! Nikdo by neměl být vystaven sexuálnímu násilí.

Pokud jste v situaci, kdy je na vás násilí stále pácháno, pokuste se obrátit na osobu, kterou považujete za důvěryhodnou, a která by vám ze své pozice dokázala pomoci. Pokud nedůvěřujete nikomu ve svém okolí, obraťte se na linku důvěry, naše diskuzní fórum či ostatní organizace, kde vám mohou poradit, co můžete dělat.

V případě, že procházíte stavy či pocity, které byly uvedeny v  kategorii obecné informace a nikomu jste se nesvěřili, zkuste se také řídit výše uvedenými radami.  Zkuste najít  ve svém okolí někoho, komu můžete věřit, s kým můžete mluvit, komu se ozvat, když se nebudete cítit dobře a kdo vás bude schopný podpořit. Buďte však připraveni na to, že ne každý toho je/bude schopen a je možné, že se budete muset zkusit obrátit na více lidí, než najdete toho, který to dokáže.

Dalším a zásadním krokem k uzdravení  je vyhledání odborné pomoci.  Přestože vás představa sdílet toto tajemství s někým cizím může děsit, spolupráce s odborníkem bývá velice přínosná a takřka nevyhnutelná. Nemáte se za co stydět a nemusíte na to být sami proto se nebojte požádat o pomoc. (blízká osoba, které jste se svěřili, vám může být v tuto chvíli nápomocná – s hledáním kontaktů, doprovodem na schůzku apod.) Neváhejte se také obratit na diskuzní fórum, které je tu pro vás.

Při výběru terapeuta je dobré požádat svého doktora nebo blízké/známé o doporučení.  Protože jde o vaší cestu k uzdravení, je důležité při jeho výběru zvážit několik faktorů, které vám mohou pomoci upřesnit vaši představu. Můžete se zamyslet, zda-li vám vyhovuje více muž či žena v pozici člověka, za kterým s problémem půjdete, zda požadujete zkušenosti s problematikou apod. Nebojte se kontaktovat terapeuta s dotazy ohledně metod léčby, zkušeností s problematikou či případně ceny předtím, než si sjednáte schůzku. Máte na to plné právo.

Vztah s terapeutem je velice důležitý, proto pokud se nebudete cítit příjemně v jeho přítomnosti nebo kvůli způsobu léčby, ukončete sezení a hledejte jinde. Při schůzkách byste se měli cítit pohodlně a respektováni po celou dobu léčby. Doporučuje se projít třemi zkušebními setkáními, abyste měli možnost si uvědomit, jak se ve vztahu s terapeutem cítíte. Je totiž možné, že se budete cítit nepříjemně či trapně, což je však zpočátku naprosto normální, a proto není důvod terapeuta nahrazovat. Pokud byste se však cítili i později nedobře,  bude dobré hledat jinde.

Přestože se vám cesta k uzdravení může zdát nepřekonatelně těžká, což je pochopitelné, je dobré mít na paměti, že procházíte obrovským procesem změny.  A každá změna je těžká , proto na sebe buďte trpěliví!